grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > Badania występowania i liczebności populacji ptaków w Polsce

Badania występowania i liczebności populacji ptaków w Polsce

W jaki sposób prowadzić monitoring ornitologiczny ptaków? Jakie są trasy migracyjne i jakie dystanse pokonują ptaki podczas przelotów.
Monitoring ptaków

W dniu 31 października 2015 zespół ornitolog.szczecin.pl rozpoczął jesienno-zimowy sezon obrączkowania ptaków zimujących w Świnoujściu. Monitoring ten ma na celu poznanie trasy wędrówek ptaków oraz ich przywiązanie do miejsc, w których łatwo jest zdobyć pożywienie. Do takich miejsc zaliczyć można na przykład plażę w Świnoujściu uczęszczana przez turystów przez cały rok.

W ciągu jednego dnia udało się zaobrączkować 13 ptaków z 4 gatunków. Dominował łabędź niemy Cygnus olor (6 zaobrączkowanych ptaków), tuż za nim mewa śmieszka Chroicocephalus ridibundus (5 ptaków), a na końcu mewa siwa Larus canus, oraz krzyżówka Anas platyrhynchos (po 1 ptaku).

wykres zaobrączkowania ptaków

Wykres 1. Zaobrączkowane gatunki wraz z liczebnością. 

Oprócz zaobrączkowanych ptaków udało się również odczytać mewy śmieszki, które zostały zaobrączkowane w Polsce oraz w Niemczech. Pierwsza z nich została zaobrączkowana 25/02/2011 roku w Kilonii, która znajduje się w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Po dwudziestu dwóch  miesiącach skontrolowano ją w Lubece (również na północy Niemiec). Następnie w marcu 2013 odczytano ją w Ahlbeck (przy granicy ze Świnoujściem). Od września 2013 była regularnie widywana w Świnoujściu. 

Badania migracji

Mapa 1. Śmieszka zaobrączkowana w Kilonii. 

Kolejna mewa została zaobrączkowana 23/02/2013 roku w Lauenburgu nad Elbą. Po dziewięciu miesiącach odczytano ją w Świnoujściu, skąd ostatni odczyt pochodzi z 10/03/2014. 16/03/2014 odczytano ją w Międzyzdrojach, po czym po kolejnych dziesięciu w Kołobrzegu. Od października ubiegłego roku regularnie widywana na plaży w Świnoujściu. 

Rozmieszczenie ptaków

Mapa 2. Śmieszka zaobrączkowana w Lauenburgu nad Elbą.

Pierwsza z polskiej śmieszki została zaobrączkowana 08/09/2014 w Świnoujściu. Jej ostatni odczyt z Polski jest po miesiącu czasu, po czym poleciała aż do wschodniej Hiszpanii (odczyt z dnia 29/01/2015). Następnie w sierpniu bieżącego roku znów pojawiła się na świnoujskiej plaży, gdzie jest regularnie widywana. 

Monitoring

Mapa 3. Śmieszka ze Świnoujścia. 

Druga z rodowitych śmieszek została zaobrączkowana 09/11/2013 roku w Gdańsku, gdzie była widywana w okolicach (Sopot, Jantar) do 22/09/2014. Następny odczyt pochodzi ze Świnoujścia, gdzie pojawiła się 15/11/2014 i przebywała tam do 25 stycznia bieżącego roku, skąd po ponad miesiącu widziano ją w Kołobrzegu. Po tygodniu odczytano ją ponownie w Gdańsku (13/03/2015), po czym po prawie czterech miesiącach odczytano ją nad Łabą w miejscowości Wedel w Niemczech. Stamtąd przemieściła się do Peenemunde (01/09/2015). Następny odczyt pochodzi z końcówki października ze Świnoujścia. 

Podczas prac związanych z obrączkowaniem ptaków wielu wypoczywających z zainteresowaniem podchodziło i pytało się między innymi o:

  • skuteczność metody obrączkowania
  • o migracje ptaków
  • jak nauczyć się obrączkowania, oraz
  • czy mogą się przyłączyć do naszych akcji badawczych


Wszystkich zainteresowanych monitoringiem ornitologicznym ptaków jak również ich obrączkowaniem i badaniem migracji, zachowań jak również rozpoznawania gatunku i płci serdecznie zapraszamy na warsztaty związane z obrączkowaniem ptaków na świnoujską plażę. O najbliższym terminie powiadomimy na blogu ornitologszczecin.blogspot.com.