Kos - czarny wokalista parków i skwerów miejskich
Kos turdus merula to ptak z rodziny drozdowatych o długości 24-27 cm. Charakteryzuje się głęboko czarnym upierzeniem i dosyć długim ogonem oraz dziobem o zabarwieniu pomarańczowym. To właśnie długość ogona pozwala odróżnić nawet oku laika kosa od szpaka. Samice turdus merula cechują się brunatnym ubarwieniem z charakterystycznymi plamkami od spodu ciała. Kosy można spotkać na terenie całego naszego kraju. Są to ptaki średnio, a miejscami nawet bardzo liczne. Ich pożywieniem są owady, dżdżownice, chrząszcze oraz owoce takie jak jagody. Ptak swego pokarmu szuka na ziemi. Gatunek znany jest z głośnego, melodyjnego śpiewu o fletowej barwie. Występy wokalne kosów można usłyszeć już od wczesnej wiosny z samego rana, ale także w ciągu dnia i wieczorami.
Gniazdo oraz lęg kosa
Kos tworzy głębokie gniazdo z wykorzystaniem trawy i niewielkich gałązek. Ptak wylepia czarkę glebą próchniczą zmieszaną z piaskiem oraz wyścieła trawą. Zwykle gniazdo kosa można zobaczyć przy pniach lub między gałęziami krzewów i drzew. Tam samica składa do 6 jajeczek o zielonkawym zabarwieniu i rdzawych plamkach. Po 12-14 dniach wysiadywania, pojawiają się młode, które już po około 2 tygodniach opuszczają gniazdo. Kos należy do ptaków wędrownych, jednakże w miastach spora część ptaków zimuje w naszym kraju. Osobniki zamieszkująca obszar poza osadami ludzkimi odlatują a październiku lub listopadzie, a wracają do kraju już w marcu lub kwietniu.
Fot. Ornitolog Szczecin. Kos mieszkaniec miast, parków i skwerów.
Siedliska, miejsca które kosy zasiedla w mieście
Początkowo kosy zasiedlały lasy różnego typu z daleka od zabudowy miejskiej. Dzisiaj można je spotkać nie tylko we wsiach, ale także w miastach szczególnie w parkach i ogrodach, gdzie występuje duże zadrzewienie, jak również w samych centrach, niezwykle blisko ludzi. Do założenia gniazda bowiem kos potrzebuje jedynie krzewów i ich gałęzi W dużej mierze gatunek zatracił lęk przed człowiekiem, więc nawet w dużych miastach te ptaki i ludzie koegzystują w bliskim sąsiedztwie. Dzięki temu kosy można spotkać na skwerach otoczonych żywopłotami, w ogródkach działkowych, a nawet w dzielnicach willowych. Należy pamiętać że jest to gatunek chroniony. Zagrożeniem dla kosów są nie tylko drapieżniki czy też wypadki z udziałem pojazdów, które powodują sporo przypadków śmierci tych ptaków. Do zmniejszenia populacji kosów może się przyczynić przede wszystkim:
- niszczenie ich naturalnych miejsc życia czyli
- wycinka krzewów,
- wycinka drzew,
- procesy kształtowania roślinności miejskiej, takie jak
- przycinanie żywopłotów
- i inne prac pielęgnacyjne dotyczące roślinności na terenie miasta.
Ochrona kosów, jak podejmować praktyczne działania żeby chronić kosy
By uniknąć niszczenia miejsc schronienia oraz gniazdowania kosów, przed przystąpieniem do wyżej wymienionych prac konieczne jest dokonanie ekspertyzy ornitologicznej. Dzięki temu możliwe będzie dokonanie wyżej wymienionych czynności bez szkody dla gatunku. Ekspertyza ornitologiczna określi, czy planowane do wycięcia lub ukształtowania drzewa lub krzewy są siedliskiem kosów oraz w jakiej ilości, a także zaproponuje działania, które zminimalizują ryzyko pokrywania się terminów zasiedlania krzewów i drzew przez te ptaki z ewentualnymi pracami pielęgnacyjnymi czy usuwaniem roślinności. Ponadto ekspert przyrodniczy może wskazać rozwiązanie jakim jest stworzenie zastępczych miejsc zasiedlenia dla kosów, w ramach rekompensaty za te utracone siedliska. Wszystkie wymienione działania mają prowadzić do wdrożenia praktycznego aspektu ochrony życia kosów w mieście i jego okolicach.
Wykonanie ekspertyzy należy zlecić doświadczonym ekspertom w tej dziedzinie. Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego zespołu, dotyczącej między innymi ekspertyzy ornitologicznej umożliwiającej dokonanie prac takich jak wycinka drzew i krzewów bez szkody dla ptaków.