Termomodernizacja - inwestycja w zgodzie z przyrodą
Starsze budynki, które były niegdyś budowane w technologii znacznie różniącej się od współczesnej, wymagają nieraz termomodernizacji, czyli działań, w których skład wchodzi między innymi docieplanie budynków czy wymiana okien. Nim inwestor rozpocznie zaplanowane prace, powinien wziąć pod uwagę fakt, że w stropodachach, na balkonach czy w szczelinach starszych obiektów mogą żyć i gniazdować ptaki, na przykład jerzyki. By prace przebiegły w zgodzie z środowiskiem naturalnym, przedsiębiorca powinien zwrócić się do doświadczonego specjalisty w dziedzinie ornitologii celem wykonania ekspertyzy ornitologicznej, która wskaże, w jaki sposób poprowadzić wspominane działania, by nie zaszkodzić naszemu środowisku naturalnemu uchronić przed zagładą ptaki, które objęte są w naszym kraju ochroną gatunkową.
Fot. Na zdjęciu widać dom jednorodzinny, który jest ocieplany za pomocą wełny mineralnej. Na pierwszym planie widać wróbla. Ptak gniazduje w szczelinach budynku. Podczas prac termomodernizacyjnych gniazdo wróbla zostanie zniszczone.
Ekspertyza ornitologiczna - dlaczego jest tak ważna, kiedy należy wykonać ekspertyzę ornitologiczną?
Termomodernizacja to działania charakteryzujące się dość dużą ingerencją w strukturę budynku i wydawać by się mogło, że nie da się jej przeprowadzić w taki sposób, by natura na tym nie straciła. Jednakże to nie prawda - wystarczy trochę dobrej woli ze strony inwestora i dostosowanie swoich działań do dokumentu, jakim jest ekspertyza wykonana przez ornitologa. W opinii ornitologicznej znajdzie się między innymi informacja na temat:
- ilości ptaków żyjących w danym obiekcie
- oraz miejsc, gdzie znajdują się ich gniazda
- jak również dokładna lokalizacja tych gniazd
- jeżeli jest taka konieczność ornitolog wykonuje wnioski do odpowiednich organów administracji o wydanie decyzji na niszczenie gniazd ptaków
Inwestor powinien zaplanować prace w takim okresie, by ominąć czas lęgów. Dodatkowo nim rozpoczną się prace termomodernizacyjne, należy zabezpieczyć budynek, by w czasie trwania ocieplania ptaki nie szukały na tym terenie miejsc schronienia. Jeżeli w czasie inwestycji doszło do zniszczenia gniazd i miejsc zamieszkania na przykład jerzyków, które upodobały sobie życie w starszych obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych, inwestor również postąpi odpowiedzialnie, kiedy zdecyduje się na podjęcie działań kompensacyjnych, takich jak zbudowanie w pobliżu wież lęgowych dla ptaków. To sprawi, że mimo straconych gniazd, populacja ptaków chronionych będzie mogła w dalszym ciągu się na danym terenie rozwijać.
Fot. Stara kamienica podczas wykonywania prac konserwatorskich i termomodernizacyjnych. Przed przystąpieniem do takich prac należy wykonać opinię ornitologiczną.
Nim rozpoczną się pierwsze prace termomodernizacyjne warto zasięgnąć opinii ornitologa, a później ściśle z nim współpracować, ponieważ dzięki temu możliwe jest połączenie zarówno interesów przyrody, jak i przedsiębiorcy pragnącego wykonać zaplanowane prace inwestycyjne. Jeżeli planujesz prace termomodernizacyjne lub inwestycja już się rozpoczęła i masz problem z ptakami kontaktuj się z nami, oferujemy bezpłatne doradztwo.