grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > Termomodernizacja - inwestycja w zgodzie z przyrodą

Termomodernizacja - inwestycja w zgodzie z przyrodą

By prace przebiegły w zgodzie z środowiskiem naturalnym, przedsiębiorca powinien zwrócić się do doświadczonego specjalisty w dziedzinie ornitologii celem wykonania ekspertyzy ornitologicznej.
Obserwacje ornitologiczne prowadzone na potrzeby termomodernizacji budynków.

Starsze budynki, które były niegdyś budowane w technologii znacznie różniącej się od współczesnej, wymagają nieraz termomodernizacji, czyli działań, w których skład wchodzi między innymi docieplanie budynków czy wymiana okien. Nim inwestor rozpocznie zaplanowane prace, powinien wziąć pod uwagę fakt, że w stropodachach, na balkonach czy w szczelinach starszych obiektów mogą żyć i gniazdować ptaki, na przykład jerzyki. By prace przebiegły w zgodzie z środowiskiem naturalnym, przedsiębiorca powinien zwrócić się do doświadczonego specjalisty w dziedzinie ornitologii celem wykonania ekspertyzy ornitologicznej, która wskaże, w jaki sposób poprowadzić wspominane działania, by nie zaszkodzić naszemu środowisku naturalnemu uchronić przed zagładą ptaki, które objęte są w naszym kraju ochroną gatunkową.

Przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych należy sporządzić opinię ornitologiczną. Na zdjęciu ornitolog dokonuje inwentaryzacji gniazd wróbla.

Fot. Na zdjęciu widać dom jednorodzinny, który jest ocieplany za pomocą wełny mineralnej. Na pierwszym planie widać wróbla. Ptak gniazduje w szczelinach budynku. Podczas prac termomodernizacyjnych gniazdo wróbla zostanie zniszczone.

Ekspertyza ornitologiczna - dlaczego jest tak ważna, kiedy należy wykonać ekspertyzę ornitologiczną?

Termomodernizacja to działania charakteryzujące się dość dużą ingerencją w strukturę budynku i wydawać by się mogło, że nie da się jej przeprowadzić w taki sposób, by natura na tym nie straciła. Jednakże to nie prawda - wystarczy trochę dobrej woli ze strony inwestora i dostosowanie swoich działań do dokumentu, jakim jest ekspertyza wykonana przez ornitologa. W opinii ornitologicznej znajdzie się między innymi informacja na temat:

  • ilości ptaków żyjących w danym obiekcie
  • oraz miejsc, gdzie znajdują się ich gniazda
  • jak również dokładna lokalizacja tych gniazd
  • jeżeli jest taka konieczność ornitolog wykonuje wnioski do odpowiednich organów administracji o wydanie decyzji na niszczenie gniazd ptaków

Inwestor powinien zaplanować prace w takim okresie, by ominąć czas lęgów. Dodatkowo nim rozpoczną się prace termomodernizacyjne, należy zabezpieczyć budynek, by w czasie trwania ocieplania ptaki nie szukały na tym terenie miejsc schronienia. Jeżeli w czasie inwestycji doszło do zniszczenia gniazd i miejsc zamieszkania na przykład jerzyków, które upodobały sobie życie w starszych obiektach użyteczności publicznej i budynkach mieszkalnych, inwestor również postąpi odpowiedzialnie, kiedy zdecyduje się na podjęcie działań kompensacyjnych, takich jak zbudowanie w pobliżu wież lęgowych dla ptaków. To sprawi, że mimo straconych gniazd, populacja ptaków chronionych będzie mogła w dalszym ciągu się na danym terenie rozwijać.

Stare budynki zasiedlane są przez ptaki i nietoperze. Przed przystąpieniem do prac remontowych inwestor lub wykonawca powinien zlecić wykonanie opinii ornitologicznej.

Fot. Stara kamienica podczas wykonywania prac konserwatorskich i termomodernizacyjnych. Przed przystąpieniem do takich prac należy wykonać opinię ornitologiczną.

Nim rozpoczną się pierwsze prace termomodernizacyjne warto zasięgnąć opinii ornitologa, a później ściśle z nim współpracować, ponieważ dzięki temu możliwe jest połączenie zarówno interesów przyrody, jak i przedsiębiorcy pragnącego wykonać zaplanowane prace inwestycyjne. Jeżeli planujesz prace termomodernizacyjne lub inwestycja już się rozpoczęła i masz problem z ptakami kontaktuj się z nami, oferujemy bezpłatne doradztwo.