grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > Monitoring ptaków i obrączkowanie piskląt w sezonie lęgowym

Monitoring ptaków i obrączkowanie piskląt w sezonie lęgowym

Przeprowadzony monitoring sikorek podczas sezonu lęgowego oraz obrączkowanie pisklaków w budkach lęgowych.
monitoring sikorek

Sezon lęgowy jest jednym z łatwiejszych okresów do obrączkowania ptaków, ponieważ pisklaki są niezdolne do lotu i w budce lęgowej łatwo można je zaobrączkować. Sam proces obrączkowania przebiega bardzo szybko, żeby nie wpływać negatywnie na karmiących rodziców.

W ciągu sezonu lęgowego na ogrodach działkowych na Wyspie Puckiej w szczecinie zespół ornitologiczny Ornitolog.Szczecin.pl zaobrączkował 19 ptaków z trzech gatunków: 

  • sikora bogatka Parus major,
  • sikora modraszka Cyanistes caeruleus oraz
  • pleszkę Phoenicurus phoenicurus

Każdy gatunek znajdował się w osobnej budce. Budki lęgowe były rozmieszczone w różnych częściach działki. Zaobrączkowano 6 pisklaków bogatki, 6 pisklaków pleszki oraz 6 pisklaków modraszki. Dodatkowo zaobrączkowano również dorosłą samicę modraszki.

Badania monitoringowe ptaków za pomocą obrączkowania są uznawane za najbardziej skuteczna metodę badań nad ptakami. Dzięki ponownemu odczytaniu zaobrączkowanego ptaka w przyszłości można dowiedzieć się o jego wędrówkach i strategii przemieszczania się. Wszystkich zainteresowanych ornitologią i obrączkowaniem zapraszamy na warsztaty obręczarskie realizowane przez naszych ekspertów. Na warsztaty można zgłaszać się pod adresem mailowym, który znajdziecie w zakładce kontakt.