grafika tła
Strona główna > Trochę o ornitologi i nie tylko > Jaskółka oknówka – niezwykle pożyteczny ptak, zawsze blisko człowieka

Jaskółka oknówka – niezwykle pożyteczny ptak, zawsze blisko człowieka

Przed rozpoczęciem inwestycji, takich jak remont budynków, wymiana okien czy termomodernizacje, należy sprawdzić sprawdzenie czy na budynku nie gnieżdżą się jaskółki oknówki.
ekspertyza ornitologiczna jaskółki

Pośród gatunków ptaków, które upodobały sobie życie blisko osad ludzkich i niezwykle lubiących towarzystwo ludzi można wyróżnić jaskółkę oknówkę. Nazwa gatunku wzięła się od miejsc tworzenia gniazd tych ptaków, które upodobały sobie mieszkanie nad oknami domów, szczególnie w budynkach blisko rzek, ale nie tylko. W Szczecinie jaskółka oknówka posiada swoje kolonie lęgowe:

  • nad rzeką Odrą,
  • na mostach,
  • wiaduktach,
  • ale również w budynkach użyteczności publicznej.

Przed rozpoczęciem planowania inwestycji, takich jak remont budynków, na przykład wymiana okien czy termomodernizacje czy remont elewacji budynku, należy zwrócić się do firmy profesjonalnie zajmującej się dokonywaniem ekspertyz ornitologicznych, ponieważ niezbędne będzie sprawdzenie, stanu faktycznego w kwestii umiejscowienia gniazd jaskółek w tym miejscu. Ze swojej strony oferujemy fachowe doradztwo, wyczerpujące odpowiedzi na wszelkie nurtujące inwestorów pytania oraz oczywiście sporządzenie ekspertyzy, która pomoże uchronić miejsca lęgowe jaskółek przed zniszczeniem a inwestora przed wstrzymaniem prac budowlanych przez organy inspekcji budowlanej i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

gniazda pod zadaszeniem

fot. Ekspert ornitolog. Jaskółki oknówki gniazdujące na terenach przemysłowych w Szczecinie.

Charakterystyczny wygląd i urocze zachowanie, czyli jaskółka w całej swej okazałości

Obydwie płcie jaskółki oknówki mają te same wymiary. Średnia długość ciała ptaka wynosi około 15 cm, zaś rozpiętość skrzydeł jest dwa razy większa. Oknówka waży około 20 gramów. Charakterystycznymi cechami w wyglądzie jaskółki jest ciemny, metaliczny wierzch. Spód i brzuch są zaś białe. Chyba nie ma osoby, która nie potrafiłaby rozpoznać jaskółki, chociaż oknówka może być mylona z dymówka. Gatunek o którym mówimy można jednak odróżnić wprawnym okiem, po upierzonych nogach aż do samych pazurków. Ma też mniejsze wcięcie ogona i jest bardziej krępej budowy oraz ogólnie jest ptakiem mniejszym od dymówki.

Jaskółka oknówka wiele godzin spędza w locie unosząc się dość wysoko. Po ziemi chodzi niezgrabnie, głównie po to, by zebrać błoto do budowy gniazda. W ciągu roku obywa się od jednego do trzech lęgów, podczas których samica znosi od 3 do 5 jaj.

gniazda jaskółki
Fot. Ornitolog zachodniopomorskie. Gniazda jaskółek oknówek nad odrą w Szczecinie

Ochrona jaskółki oknówki gniazdującej w miastach ­działania ze strony inwestorów i ornitologów

Inwestor, wykonawca lub zarządca budynku, który zdaje sobie sprawę, że ten gatunek objęty jest w naszym kraju ścisłą ochroną gatunkowa, powinien dołożyć wszelkich starań, by podczas przeprowadzanych prac, czy to w budynkach użyteczności publicznej, mieszkaniowych czy na mostach lub wiaduktach, postępować w ten sposób, by maksymalnie zredukować ryzyko zniszczeń gniazd, a jeżeli jest to konieczne, wprowadzić działania kompensacyjne.

3 argumenty, dla których zalecane jest przeprowadzenie ekspertyzy ornitologicznej

Celem ekspertyzy jest między innymi:

  1. Obejrzenie obiektu w celu ustalenia ilości gniazd jaskółek, zlokalizowanych na i w okolicy obiektu objętego inwestycją.
  2. Ustalenie, w jaki sposób mają być przeprowadzane planowane prace, by szkody dla środowiska życia oknówek były jak najmniejsze.
  3. Wprowadzenie działań kompensacyjnych, które przyczynią się do zastąpienia miejsc gniazdowania, które muszą być zniszczone.

gniazda jaskółki

fot. Ornitolog ekspert. Półki lęgowe dla jaskółek oknówek. Jeden ze sposobów na prowadzenie kompensacji przyrodniczej w wyniku konieczności zniszczenia ich miejsc lęgowych.

Jednym z działań kompensacyjnych, które z powodzeniem się sprawdza w przypadku wspierania ochrony oknówek jest budowa skrzynki lub półki lęgowej w zastępstwie za niszczone gniazda. Jaskółki chętnie się w nich osiedlają i nasze środowisko naturalnie nie traci tych wspaniałych i urokliwych ptaków.